« Listopad 2020 »

27.03.2024. 23:38
Enshrouded dobio prvu od nekoliko planiranih ovogodišnjih velikih nadogradnji
Autori Enshroudeda su objavili prvu veliku zakrpu verzije V0.7.1.0 koja u svijet igre donosi nove tamnice, zadatke, novog pratitelja i gomilu raznih poboljšanja

26.03.2024. 18:30
Blizzard potpuno odustao od PvE načina igranja Overwatcha 2 i prebacio sve resurse na PvP
Iako je najavljivan kao jedan od ključnih razloga izrade Overwatcha 2, prema izvorima s više strana, sigurno je kako PvE način igranja ostaje na praznim obećanjima

26.03.2024. 16:03
Ambiciozna SF strateška simulacija Remnant Protocol stiže ove godine na Steam
Tročlani tim koji potpisuje Remnant Protocol se nada privući fanove Star Warsa epskim bitkama brodova, kao i XCOM-ovce strateškim elementima koji usmjeravaju našu pobunu prema pobjedi

25.03.2024. 15:25
Call of Duty Warzone od sada dostupan i na mobitelima
Activision je izdao Call of Duty: Warzone Mobile, mobilnu verziju svoje popularne battle royale igre koja se može besplatno preuzeti na iOS-u i Androidu

24.03.2024. 06:00
The Thaumaturge ili Mr. Szulski Goes to Warsaw
Premda daleko od savršenstva, najnoviji te sveukupno tek drugi naslov relativno mladog poljskog studija Fool's Theory ipak vrijedi odigrati - ali samo ako gotivite narativne RPG-ove

23.03.2024. 17:38
Igranje računalnih igara povezano je s većim rizikom od erektilne disfunkcije
Aktivnosti poput igranja računalnih igara, opisane kao "dugotrajno sjedenje za računalom iz razonode", statistički je povezano s "muškim" problemima, dok vožnja ili gledanje televizije ne pokazuju istu vezu

22.03.2024. 22:30
Šef Lariana potvrdio kako neće raditi dodatke za Baldur's Gate 3, niti njegov nastavak
Iako su se mnogobrojni fanovi nadali kakvom DLC-u ili Baldur's Gateu 4, ekipa Lariana kreće u nove izazove i radit će na nečemu sasvim drugačijem

Scratch

Učimo programirati u Scratch-u!

primjer kretanja lika u smjeru gore, dolje, lijevo i desno

Korisne poveznice na mrežne stranice

TIPKOVNICA

ELEKTRONIČKA POŠTA

SVE O EMOTIKONIMA

ICO GRAMS - crtanje mreža, dijagrama, ...

Opis nastavnog predmeta Informatika

Izraz "Informatika" dolazi od francuskih riječi INFORMATION i AUTOMATIQUE, kao sinonim za automatsku obradu podataka (AOP).
Informatika se bavi proučavanjem, razvojem i uporabom postupaka i uređaja za obradu podataka.

U posljednjih nekoliko desetljeća razvoj računalne znanosti omogućio je stvaranje informacijske i komunikacijske tehnologije koja je snažno i temeljito promijenila svijet oko nas. Primjena računala u svim područjima današnjega života mijenja i način shvaćanja svijeta u kojemu živimo. Digitalna pismenost danas je neophodna svakomu pojedincu kako bi mogao upotrebljavati računala i različite računalne sustave pri obavljanju svakodnevnih obveza.

Uz tradicionalne znanstvene discipline kao što su matematika, fizika ili kemija, informatika se nameće kao dodatno područje koje je nužno izučavati. Poznavanje temeljnih informatičkih koncepata kao što su programiranje, algoritmi ili strukture podataka postaje neophodno kako ne bismo bili samo korisnici informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) nego i stvaratelji.

Većina poslova 21. stoljeća zahtijeva razumijevanje i primjenu računalne znanosti s ciljem što veće produktivnosti i konkurentnosti. Informatičke kompetencije nužne su u rješavanju različitih izazova u svim područjima ljudskoga djelovanja i u svim područjima znanosti.

Pod nazivom Informatika u obrazovnom sustavu podrazumijeva se:

• stjecanje vještina za uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije (digitalna pismenost) kojom se oblikuju, spremaju, pretražuju i prenose različiti multimedijski sadržaji;
  • uporabu informacijske i komunikacijske tehnologije u obrazovnom procesu (edukacijska tehnologija, e-učenje);
  • rješavanje problema računalom uporabom nekog programskog jezika pri čemu su prepoznatljivi sljedeći koraci: specifikacija i raščlamba problema, analiza problema i odabir postupaka za njegovo rješavanje, priprema i izrada programa, ispitivanje programa i uporaba programa (rješavanje problema i programiranje).

APLIKACIJE ZA NASTAVU INFORMATIKE:

Logisim 2.7.1.
Edukacijski alat za dizajniranje i simulaciju digitalnih logičkih sklopova.

Microsoft Expression Web 4
Microsoft Expression Web 4 je vizualni (grafički) HTML uređivač, odnosno program u kojem možemo izraditi web-stranice.
Besplatno i sigurno ga možete preuzeti sa Microsoftovih stranica

Windows Movie Maker - program za izradu filmova

FMSLogo - verzija 6.26.0
- besplatan program za učenje programiranja

LibreOffice
- besplatan paket programa sličan paketu Microsoft Office

GIFanimator
- besplatan program za izradu jednostavnih animacija

Python - verzija 3.4.1
- programski jezik za učenje programiranja

Kodu Game Lab
Vizualni programski jezik namijenjen svima koji se žele početi baviti game programiranjem bez obzira na dob i prijašnja znanja. Cilj Kodu Game Laba je naučiti ljude razbijati velike probleme na manje, a zatim te manje probleme rješavati korak po korak.
Kodu Game Lab - preuzmi